Saf mısın?

          Saf mısın?

          Tuzla ilgili ilginç bilgiler...

          Zeka gelişiminde iyotun etkisini biliyor musun? Özellikle gebelikte ve emzirme döneminde bebeğin zeka gelişimi için iyotun rolü çok büyüktür. Tuzo, %99,9 saflaştırılmış iyotlu tuz içerir.

           Granül kaya tuzunun yer altından dinamitle çıkarıldığını biliyor musun? Dinamitle çıkarılan kaya tuzu; Sodyum Klorür’ün yanında toz, toprak ve dinamit kalıntıları da içerir. Tuzo, içme suyu kullanılarak yer altından çıkarılan, %99.9 saflaştırılmış tuz içerir.

           İngilizce asker anlamına gelen ‘soldier’ kelimesinin ‘saldare’ yani tuz vermekten geldiğini biliyor musun? Çünkü Romalı askerler yüz yıllar önce para yerine tuz karşılığında çalışıyorlarmış. Yani bir zamanlar tuz, paradan bile daha değerliymiş.

           İngiltere’nin wych ile biten kentlerinin, tuz kaynaklarına yakın kentler olduğunu biliyor musun? Çünkü bir zamanlar tuz, ülkelerin sahip olduğu gücün simgesiymiş. Tuza yakın olan kentler gücün ve paranın da sahibiymiş.

           İngilizce salata anlamına gelen ‘salad’ kelimesinin salt’tan geldiğini biliyor musun? Çünkü salata tuzsuz yenmez, tuzsuz salataya da salata denmez.

           Tuzo %99,9 saf tuz içerir.

1
Takipte Kalın
FacebookTwitterinstagrampinterestTumblrGoogle +
Merkez
Kızılırmak Caddesi No:4/2 Bakanlıklar/ANKARA
Fabrika
Kuşça Mahallesi Cihanbeyli Küme Evleri No:76 Cihanbeyli/KONYA
Ankara Web Tasarım